Baby girl with Polish flag
ALL, Po polsku / In Polish

“Mówię po polsku jak dziecko”

Jak zadbać o język dziecka wychowywanego za granicą, by jako nastolatek nie posługiwał się polszczyzną na poziomie przedszkolaka?

“Moja mama rozmawia ze mną po polsku, woła na mnie Marek. Dzięki niej znam trochę polski, ale mówię jak dziecko. To ona zadbała o to, żebym mógł w połowie czuć się Polakiem. Przynajmniej dwa razy w roku odwiedzam Polskę, najczęściej w czasie świąt Bożego Narodzenia albo Wielkiej Nocy. Ale wtedy panuje coś w rodzaju stanu wyjątkowego. Chodzimy z rodziną do kościoła, siedzimy przy stole, dużo jemy” – powiedział dwujęzyczny piosenkarz, który ostatnio zaśpiewał polską kolędę na niemieckiej wizji (link do artykułu i wideo wklejam poniżej).

Niecodzienna sytuacja w niemieckiej telewizji. Słynny piosenkarz zaśpiewał… polską kolędę.

Co robić, aby rozwijać język polski u nastolatka, zwlaszcza, kiedy tylko jeden rodzic mówi po polsku? Przede wszystkim od wieku 4-5 lat dziecko potrzebuje kontaktu z polskojęzycznym otoczeniem POZA domem, najlepiej z polskojęzycznymi rówieśnikami.  Mówienie do dziecka po polsku jest skuteczne i nie należy rezygnować, jednak im dziecko starsze, tym bardziej urozmaicony powinien być kontekst, w którym pojawia się język polski. Powinno więc rozmawiać po polsku nie tylko z mamą i/lub tatą, ale także z kimś poza domem, powinno używać polskiego w różnych sytuacjach i stanach, by nauczyć się opisywać otaczającą rzeczywistość oraz swoje uczucia i emocje. Na pewno pomoże tu czytanie i pisanie po polsku – książki dają możliwość poznania takich wyrazów i struktur gramatycznych, jakich nie używa nikt w otoczeniu dziecka.

Musimy zadbać o polszczyznę malucha TERAZ, by język polski nadążał za naszym dzieckiem i jego światem, by ono W PRZYSZŁOŚCI, jako nastolatek lub dorosły, nie posługiwało się polszczyzną na poziomie przedszkolaka, a na poziomie adekwatnym do swojego wieku i rozwoju.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s