Czytam sobie plakat nr 2
ALL, Po polsku / In Polish

“Czytam sobie” dla dzieci dwujęzycznych

Dla wielu rodziców dzieci dwujęzycznych czytanie i pisanie w języku polskim to temat problematyczny. Sporo osób waha się, czy naukę czytania po polsku rozpocząć przed, po czy równolegle z prowadzoną w szkole systemowej nauką czytania w języku otoczenia. Kiedy się już zacznie, pojawiają się kolejne wątpliwości…

Moja rada brzmi: najlepiej zacząć wcześniej lub równolegle do nauki czytania w języku większości. Oczywiście, w pewnym momencie pojawi się mieszanie języków, ale dziecko będzie robiło postępy w obu językach i ostatecznie opanuje czytanie w obu językach w podobnym czasie. Ważna jest też motywacja! Po opanowaniu czytania w języku większości często dzieciom brakuje motywacji do przechodzenia tego procesu jeszcze raz (ale po polsku) i, zniechęcone, odmawiają.

Dla zachęty do nauki czytania po polsku i w celu zarażenia dziecka miłością do czytania polecam książki z serii “Czytam sobie”, które dostosowane są pod każdym względem do umiejętności dziecka. Seria składa się z książek na trzech poziomach trudności – do umiejętności dziecka dostosowana jest treść, czcionka i ilustracje. Dzięki temu dziecko czyta samo, a każda przeczytana samodzielnie książka jest motywacją do kolejnej lektury! Książeczki są krótkie i kolorowe, zakończone dyplomem dla młodego czytelnika i naklejkami. Na stronie akcji znajdziecie fragmenty książek, naklejki, dyplom, zakładkę i wiele innych ciekawych materiałów do pobrania za darmo.

Ta pięknie wydana seria pomogła mi zarazić czytaniem niejednego ucznia szkoły polonijnej, także młodych przeciwników czytania i dzieci dwujęzyczne z problemami w czytaniu po polsku.

Zalety czytania to przede wszystkim stymulacja obu półkul mózgowych, rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie na koncentrację i zrozumienie czytanych treści. Dla dzieci dwujęzycznych opanowanie czytania w języku polskim to dodatkowo szansa na pełną dwujęzyczność, poszerzanie znajomości słownictwa i gramatyki języka polskiego, a także dostęp do polskiej kultury pisanej: literatury, publicystyki czy tresci w internecie.

Link do strony akcji CZYTAM SOBIE (kliknij).

plakat_a2_dzieci

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s